Aktualności kinowe

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty ogłosili zmianę terminu tegorocznej 21. edycji. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu (w formule hybrydowej) w dniach 12-22.08.2021 roku. W specjalnym liście do widzów organizatorzy tłumaczą powody swojej decyzji. Głównym powodem przesunięcia jest zmiana terminów wielu międzynarodowych festiwali, które miały odbyć się wiosną (w tym festiwalu w Cannes), które odciskają swój ślad w programie wrocławskich Nowych Horyzontów.

Niepewność towarzyszyła kinom w oczekiwaniu na konferencję Ministra Zdrowia dotyczącą ewentualnych nowych obostrzeń. Jak wiemy okazało się, że kina pozostaną otwarte, z wyjątkiem tych w województwie warmińsko-mazurskim. Tam kina zostaną zamknięte od 27. lutego przez minimum dwa tygodnie.

Trwa nabór filmów na 15. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Zgłoszeń można dokonywać do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, a także do programu głównego. Mogą to być filmy pełnometrażowe (dłuższe niż 60 minut) oraz filmy średniometrażowe (trwające od 35 do 60 minut). Termin zgłoszeń upływa 15.05.2021 roku.

Nakładem Wydawnictwa Blue Bird ukazała się książka „Polskie Oscary”. Jej autorem jest Andrzej Krakowski, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, autor kilku książek i profesor The City College of New York. Książka została wydana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w każdym roku odbywa się w kilku krajach. Organizująca go Fundacja „Wspieram”, pokazała już polskie filmy w takich krajach jak: Kazachstan, Gruzja, Czechy, Chorwacja, Białoruś, Azerbejdżan, Azerbejdżan, Uzbekistan, Turcja, Tadżykistan, Słowacja, Serbia, Rosja, Korea Południowa, Kirgistan. W tym ostatnim kraju odbędzie się już trzecia edycja. Co istotne w czasie epidemii, widzowie będą mogli oglądać na wielkim ekranie. W programie znajdą się najnowsze polskie filmy z ostatnich dwóch lat.

Na HERstorie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszają Festiwal HER Docs i Ninateka. W dniach 4-8.03.2021 roku bezpłatnie na ninateka.pl będzie można obejrzeć osiem polskich (online) premier niezwykłych filmów dokumentalnych. Filmów o kobietach stworzonych przez kobiety. Prezentowane w ramach HERstorii filmy były w programie pierwszej edycji HER Docs Film Festival 2020. Zobaczyć będzie można filmy debiutantek i uznanych reżyserek

W pierwszym tygodniu od wznowienia działalności otworzyły się 334 kina. W tygodniu między 19. a 25. lutego na seanse zaproszą widzów aż 354 kina, a to nie wszystko, bo następne zapowiadają powrót w ostatnim tygodniu lutego. We wszystkich otwartych obiektach odbędzie się 8765 seansów, zaprezentowanych zostanie 299 filmów.

TOOMANYKICKS” Dawida Wawrzyszyna to pierwszy polski film dokumentalny o kolekcjonerach butów sportowych. Jego światowa premiera online będzie miała miejsce 5. Marca. Film jest sześćdziesięciominutową, wnikliwą analizą nie tylko pasji bohaterów, ale także przemian kulturowo-gospodarczych, jakie zaszły w Polsce od momentu transformacji ustrojowej w 1989 roku. W filmie pojawiają się najważniejsze postaci wśród polskich sneakerheadów, tworzący kulturę streetwearu w Polsce, m.in. Maciej Zieliński, W.E.N.A, Paulina Cieślewska, TEDE, Bartek Walczuk, KUUUUBS czy Michał Łojewski.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się każdego roku w kilku krajach. Fundacja „Wspieram”, która jest jego organizatorem, pokazała już polskie filmy w takich krajach jak: Uzbekistan, Turcja, Tadżykistan, Słowacja, Serbia, Rosja, Korea Południowa, Kirgistan, Kazachstan, Gruzja, Czechy, Chorwacja, Białoruś, Azerbejdżan, Azerbejdżan. W niektórych z tych państw wielokrotnie. I właśnie przyszedł czas na drugą edycję festiwalu w Turcji, która odbędzie się w wersji online! W programie znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat.

Nowosądeckie Muzeum Okręgowe prezentuje wystawę „Stopklatka. Polski plakat filmowy 1945- 2020. Dydo poster collection”. Potrwa ona do 25.04.2021 roku. Na wystawie zaprezentowano jedynie część z bogatej kolekcji plakatów artystycznych należącej do Krzysztofa Dydo.

do góry ▲