Aktualności kinowe

Po sukcesie Sala samobujców. Hejter na pewno niejedna osoba wyczekuje polskiej premiery filmu "Sweat". We czwartek, 03.12.2020 Gutek Film - oficjalny dystrybutor filmu „Sweat” - zaprezentował jego zwiastun. Ze względu na sytuację pandemiczną nie wiadomo kiedy odbędzie się premiera w Polsce, ale już teraz można obejrzeć namiastkę tego co wkrótce zobaczymy na ekranach kin. Sweat opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W sieci ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak, kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Insta.

Zapraszamy do spędzenia dwóch pierwszych weekendów grudnia z projektem Brave Kids Cinema. Już w piątek - 5 grudnia 2020 - rusza przegląd filmowy Brave Cinema – Kids in danger, który jak prawie wszystkie jesienne przeglądy i festiwale będzie w formule ONLINE. W dwóch blokach organizatorzy przygotowali łącznie trzy filmy oraz pełnometrażową animację. Co ważne to udział w przeglądzie jest BEZPŁATNY, wystarczy się zarejestrować na platformie Think Film do 4 grudnia! Zobaczcie jakie to proste i jakie wspaniałe filmy będą dla Was dostępne już od najbliższej soboty.

Tegoroczna 21. edycja Festiwalu Filmu Niemego odbędzie się ONLINE. Zmianie ulegnie formuła wydarzenia, ale nie jego jakość i podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy biorą pod lupę fenomen kina sprzed przełomu dźwiękowego. W jego programie znajduje się szereg filmowych perełek, którym towarzyszyć będzie muzyka. Na ekranach telewizorów, komputerów czy urządzeń mobilnych zagoszczą wypełnione nostalgią i melancholią wspaniałe dzieła z początków kinematografii. W rolach głównych wielkie gwiazdy niemego kina: Marlena Dietrich, Gloria Swanson, Rudolph Valentino, Lyda Borelli, Pola Negri i Emil Jannings. Część filmów - na wzór dawnych seansów z początku XX wieku - będzie można zobaczyć wraz z koncertem wykonanym przez artystów reprezentujących różne style muzyczne. Na to wyjątkowe wydarzenie łączące historyczne filmy z innowacyjnym podejściem do przebiegu festiwalu w przestrzeni wirtualnej zaprasza Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami. Zobaczcie co przygotowali dla Was w programie festiwalu.

5. edycja ArteKino Festival potrwa od 1 do 31 grudnia. W tych dniach można obejrzeć bezpłatnie 9 uznanych filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazywanych na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. na Berlinale, w Wenecji, Rotterdamie, Toronto czy Locarno. Cyfrowy przegląd kina europejskiego dostępny jest na stronie organizatora w 10 wersjach językowych - oczywiście także w polskiej. Zobaczcie co dla Was przygotowali organizatorzy festiwalu.

Filmy dokumentalne w ostatnich latach budzą coraz więcej emocji, zainteresowania nawet setek tysięcy a nawet milionów widzów na całym świecie. Dzieje się tak dzięki portalom społecznościowym jak i łatwości dotarcia z przekazem do widzów. Ale co innego miliony dodawanych filmów na YouTube czy Vimeo większości słabej jakości oraz o trywialnej tematyce a co innego autorski wybór twórców jedynego na świecie, tematycznego festiwalu filmów dokumentalnych o środowisku pracy, człowieku, ludzkiej aktywności, sposobach na przetrwanie w różnych środowiskach i sytuacjach, pasjach twórczych. Rozpoczął się 18. Gdańsk DocFilm Festival.

W dniach 2-5 grudnia 2020 tego roku będzie miało miejsce Ale Kino! Industry / Education Pro online. Jest to wydarzenie towarzyszące trwającego Festiwalu Ale Kino!, stanowiące platformę spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych. W rodzimym kinie dla dzieci i młodzieży, do niedawna jeszcze traktowanym marginalnie, następuje wyraźny przełom. Na ekrany powracają polskie filmy fabularne i od razu cieszą się dużym i wyraźnie rosnącym powodzeniem u widowni. Rośnie zainteresowanie tym rodzajem kina, także w wydaniu animowanym, a pobudzają je liczne programy wspierające jego rozwój. Festiwal Ale Kino! ma stanowić ważne miejsce na mapie takich inicjatyw.

26 listopada 2020 roku rozpoczęła się 3. edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Dubrowniku (Chorwacja) oraz w Nur-Sułtanie (Kazachstan). W programie Festiwalu znajdują się najlepsze polskie filmy ostatnich lat. Projekt jest wspierany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej a wejścia na projekcje w kinach festiwalowych są bezpłatne.

Widzownie w Dubrowniku będą mieli do obejrzenia 5 tytułów a widzowie w Kazachstanie 8 fantastycznych filmów.

Również w dniach 3-4 grudnia w Bibliotece Polonijnej, pr. Abylaj Chana 4/1 w Kazachstanie odbędą się pokazy filmowe dwóch bloków krótkometrażowych: Blok krótkometrażowy Studia Munka oraz Blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Od 29 listopada do 6 grudnia Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza na 38. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Będzie ona szczególna. Odbędzie się w formule online. Tak więc to, co przez ponad pięć dekad było świętem kina w Poznaniu, zmienia się w ogólnopolską celebrację ponad 120 filmów z 35 krajów świata! Organizatorzy zaprezentowali program festiwalu. Wszystkie filmy do obejrzenia na portalu alekino.com

Dostępny jest już pełny program 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który w całości odbędzie się on-line. Obejmuje on trzy konkursy, pozakonkursowe sekcje filmowe oraz wydarzenia towarzyszące, w tym konferencje prasowe, debaty, warsztaty i koncerty.

Na platformie VOD FPFF znajdzie się część filmów zakwalifikowanych do konkursów, co wynika z obostrzeń licencyjnych, narzuconych przez dystrybutorów organizatorom Festiwalu. Dostęp do wybranych tytułów będzie ograniczony wyłącznie do grona akredytowanych dziennikarzy.

Niektóre wydarzenia towarzyszące, adresowane do przedstawicieli branży, będą wymagały wcześniejszej rejestracji uczestników. Duża część zaplanowanych wydarzeń będzie jednak dostępna on-line dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla posiadaczy akredytacji.

Dzisiaj startuje 14. Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wielkie święto azjatyckiego kina w Internecie. Czekają na Was 52. filmy i doświadczenia VR, prezentujące bardzo szeroki przekrój kinematografii azjatyckich: od kina gatunkowego po małe niezależne produkcje, od niezwykłych formalnych eksperymentów po ciepłe i poruszające filmy o zwykłym życiu. Filmy śmiałe, skłaniające do refleksji, wprawiające w zdumienie i budzące napięcie.

do góry ▲