Aktualności kinowe

25. września w Krakowie odbędzie się druga edycja Nocy Kin Studyjnych. Wpisuje się ona w cykl „Krakowskich Nocy” (m.in. Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Poezji). W ramach wydarzenia krakowskie kina studyjne zaproszą widzów na specjalnie przygotowane projekcje oraz zaproponują dodatkowe atrakcje (m.in. spacer śladami kin studyjnych czy wystawa sprzętu kinowego). Zaprasza siedem kin: Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych podczas IX Konferencji Kin Studyjnych przyznało po raz siódmy nagrodę Kiniarz Roku. Trafiła ona do Urszuli Biel z Kina Amok w Gliwicach.

Poznaliśmy filmy zakwalifikowane do konkursów w ramach 8. WAMA Film Festival w Olsztynie. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zobaczymy dziewięć filmów, a w Konkursie Filmów Krótkich osiemnaście produkcji (spośród ponad stu dwudziestu zgłoszonych). Tegoroczna edycja Festiwalu będzie miała miejsce w dniach 5-9.10.2021 r. w Olsztynie.

WAMA Film Festival skoncentrowany jest wokół tematu wielokulturowości oraz międzynarodowych koprodukcji filmowych, co wyraźnie profiluje i wyróżnia tę imprezę na tle innych, istniejących w Polsce festiwali filmowych. Temat festiwalu przekłada się bezpośrednio na kryteria selekcji filmów konkursowych. Preferowanymi tematami są m.in.: funkcjonowanie jednostki we współczesnym świecie, zmiany społeczne, jakość życia, globalizacja, duchowość i religia, folklor i regionalizm, ekonomia i polityka.

W najbliższy poniedziałek, tj. 20. września rozpocznie się w Gdyni 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Jest to najważniejsza polska impreza filmowa, posiadająca status narodowego festiwalu filmowego, która w zasadniczy sposób przyczynia się do upowszechniania kultury filmowej i promocji polskiego dorobku filmowego w kraju i za granicą.

Od 17. września premierowo w kinach zobaczyć będzie można 7. filmów. Będą to: „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie”, „Aida”, „Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła”, „Pan Patyk i morski potwór”, „Jestem Greta” oraz „A-ha”.

Organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi opublikowali dokładny program wydarzeń i projekcji filmowych tegorocznej edycji. Odbędzie się ona w wersji hybrydowej. Stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi (oraz w jej placówkach partnerskich) w dniach 30.09-3.10.2021 r. oraz online na platformie Think Film w dniach 30.09-7.10.2021 r.

Od 17. września zaprasza do siebie prawie 500 kin. We wszystkich obiektach zaplanowano w nadchodzącym tygodniu niespełna 46000 seansów, a wyświetlonych zostanie przeszło 360 filmów. Premierę w tym tygodniu ma 7 filmów.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny rozpoczyna nowy cykl Retroteka. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu w kinie Iluzjon w Warszawie odbywać się będą pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Za muzyczną stronę cyklu odpowiadać będzie Jan Emil Młynarski. Pierwsze spotkanie odbędzie się 17-18 września.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” organizowany jest każdego roku w kilku krajach. Białoruś doczekała się już czwartej edycji. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 15-19.09 w formule online. Zaprezentowane zostaną najciekawsze polskie filmy z ostatnich lat.

Zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Poznaliśmy tegorocznych Laureatów. Krakowską Nagrodę Filmową (25000 dolarów) otrzymała Isabel Lamberti za „Last Days of Spring”. Nagrodę Dominika Kulczyk Productions (100000 zł) otrzymał film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej. Z kolei Nagroda Publiczności powędrowała do „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza.

do góry ▲