Aktualności kinowe

W tym roku przypada w  rocznicę osiemdziesiątych urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, filmowego patrona Sokołowska. Dlatego tegoroczna edycja festiwalu Hommage a Kieślowski przybierze wyjątkową formułę. Będzie trwała praktycznie przez całe wakacje w weekendy i odbędzie się zarówno w historycznym Kinoteatrze Zdrowie, jak i w plenerze. Początek już 27. czerwca. Całość potrwa do 28. sierpnia.

16. czerwca rusza najefektowniejsze kino plenerowe w Gdańsku. Kino na Dachu Teatru Szekspirowskiego zaprasza na szóstą edycję, która będzie trwała dłużej, a odbędą się aż 33. pokazy filmowe.

Kino Nowe Horyzonty jako pierwsze kino na świecie będzie akceptować płatność… okiem.

Kino zostało partnerem spółki PayEye wdrażającej innowacyjny system płatności tęczówką oka. To, co do niedawna zobaczyć można było jedynie w filmach sci-fi, teraz jest już rzeczywistością. PayEye przeprowadza właśnie pilotażowy program, którego Nowe Horyzonty są 150. partnerem.

Już jutro, tj. 14 .czerwca, rozpoczyna się 13. edycja Short Waves Festival, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych w Poznaniu. Potrwa do 20. czerwca. Jest to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących wyłącznie filmy krótkometrażowe. Składa się na niego wiele wydarzeń filmowych rozproszonych w przestrzeni miejskiej Poznania. Najważniejszą częścią festiwalu są pokazy konkursowe — zestawy krótkich metraży obejmujących pięć kategorii: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances with Camera, Urban View oraz Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych.

14. czerwca rozpoczyna się jubileuszowa, 40. edycja Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Najstarszego w Polsce festiwalu, na którym można zobaczyć wyłącznie debiuty. Zasadniczą część Festiwalu tworzą dwa konkursy: Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych. Sam festiwal to oczywiście nie tylko dwa wymienione konkursy. To również pokazy pozakonkursowe w kilku sekcjach (Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, Retrospektywy, pokazy filmów jurorów, pokazy specjalne) oraz liczne spotkania (z twórcami filmów konkursowych, spotkania branżowe). Dodatkowo w klubie festiwalowym odbywają się także koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

 

W tym tygodniu swoją premierę będzie miało w kinach 9. filmów. W kinach od 11. czerwca zobaczymy m.in.: „Na rauszu” (reż. Thomas Vinterberg), „Obecność 3: Na rozkaz diabła” (reż. Michael Chaves), Tom & Jerry” (reż. Tim Story).

Od 11. czerwca zaprasza do siebie ponad 500 kin. We wszystkich otwartych obiektach zaplanowano w nadchodzącym tygodniu prawie 44000 seansów, a wyświetlonych zostanie prawie 350 filmów.

 

Oficjalnym plakatem 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest plakat stworzony przez Ewelinę Gąskę - artystkę młodego pokolenia, ilustratorkę i projektantkę graficzną.

Ewelina Gąska to absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w 2009 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. Włodzimierza Kotkowskiego. Specjalizuje się w dziedzinie ilustracji i identyfikacji wizualnej.

Upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do 7. Konkursu Filmowa Młoda Polska organizowanego w ramach 24. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami odbywającego się w Nowogardzie.

Liczba filmów zgłoszonych do Konkursu osiągnęła rekordowy poziom - 150.  O udział mogły ubiegać się polskie krótkometrażowe filmy fabularne o długości do 30 minut, zrealizowane po 1 stycznia 2019 roku. Na laureata czeka Grand Prix w wysokości 3000 PLN.

Kameralne Lato ogłosiło listę filmów zakwalifikowanych do festiwalowych konkursów. W Konkursie Głównym zobaczymy 22 filmy (spośród 148 zgłoszonych), zaś w Konkursie Filmów Odrzutowych Hyde Park – 13 filmów (spośród 43 zgłoszonych). Zwycięzca Konkursu Głównego otrzyma Złotego Łucznika - Nagrodę Prezydenta Miasta Radom. W Konkursie Filmów Odrzutowych tradycyjnie nagrodę główną przyzna publiczność. 14. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato odbędą się w dniach 4-10.07.2021 roku w Radomiu.

do góry ▲